18 Eylül 2012 Salı

Yürüyüş dergisi muhabiri Musa Kurt ve Tavır Yayınları sahibi Bahar Kurt tutuklandı...


TUTUKLU GAZETECİLERLE DAYANIŞMA PLATFORMU’NDAN
BASINA VE KAMUOYUNA


Yürüyüş dergisi muhabiri Musa Kurt ve Tavır Yayınları sahibi Bahar Kurt tutuklandı...

İbrahim Çuhadar’ın cenazesi için Adli Tıp Kurumu önünde beklerken gözaltına alınan 21 kişiden 8'i tutuklandı.

Terörle Mücadele Yasası (TMY) gereğince tutuklananlar arasında gazetecilik görevini yaparken gözaltına alınan Yürüyüş dergisi muhabiri Musa Kurt ve Tavır Yayınları sahibi Bahar Kurt da bulunuyor.

Genelde toplumsal muhalefet güçlerine, özelde gazetecilere yönelik tutuklama gerekçesi yine aynı. “Terör örgütü üyesi olmak.”

Yaşamını yitiren bir insanın, insani bir görev olarak cenazesini almak için Adli Tıp Kurumu önünde beklemek, gazetecilik görevini yerine getirmek için orada bulunmak, TMY gereğince örgüt üyesi olmakla özdeşleştiriliyor. Tek başına bu örnek bile TMY’nin ne denli keyfi, absürd bir yasal düzenleme olduğunu gösteriyor. Toplumsal muhalefet güçlerinin TMY’yi toplumla mücadele yasası adını vermesini doğrulayan bir uygulamayla daha yüz yüzeyiz.

 Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP) olarak başta Yürüyüş dergisi muhabiri Musa Kurt ve Tavır Yayınları sahibi Bahar Kurt olmak üzere temel insan haklarına aykırı olarak 8 kişinin tutuklanmasını protesto ediyor ve tutuklananların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz...

Terörle Mücadele Yasası (TMY) Kaldırılsın...
Tutuklu Gazetecilere Özgürlük...


Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP)
18 Eylül 2012


İLETİŞİM: Necati ABAY-TGDP Sözcüsü,  GSM: 0535 929 75 86,
Twitter:https://twitter.com/necatiabay

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder