17 Mart 2012 Cumartesi

MİLYONLAR ADALET İSTİYOR Deklarasyonu ve Bileşenleri Açıklandı


16 Mart 2012 Cuma günü saat 11.00’de TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Lokalinde Milyonlar Adalet İstiyor deklarasyonu açıklandı ve kuruluşu ilan edildi.
Deklarasyonu ve bileşenleri bilginize sunuyoruz...
Milyonlar Adalet İstiyor
Toplumla Mücadele Yasası-Özel Yetkili Mahkemeler Kaldırılsın
Biz aşağıda imzası bulunan sendikalar, meslek örgütleri, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve kurumlar, aydınlar, sanatçılar, kültür merkezleri, basın örgütleri, gazeteciler AKP iktidarının demokratik hakları ortadan kaldırmaya, muhalif olanı tasfiye etmeye, hakkını arayanı baskı altına almaya yönelik saldırıları karşısında birleştik. Bu saldırıları sürdürürken iktidarın etkin olarak kullandığı Toplumla (Terörle!) Mücadele Yasası ve Özel Yetkili Mahkemelerin adaletsiz çarklarını durdurmak için mücadele etmek üzere bir araya geldik.
Mücadele ediyoruz;
Çünkü basın özgürlüğü ayaklar altında. 100'ü aşkın gazeteci parmaklıklar ardında. Gazeteler kapatılıyor. Sesini yükselten, iktidar politikalarını eleştiren, gerçekleri yazan, söyleyen susturulmaya çalışılıyor. Gazeteciler “terörist” ilan edilerek hapsediliyor. Dokunan yanıyor.
Çünkü Kürt halkının seçtiği belediye başkanları hapiste. İki milyon yurttaşın oyunu alan Barış ve Demokrasi Partisi'nin 6400 üyesi ve yöneticisi hapsedildi. Kürt sorununa demokratik bir çözüm isteyenler dalga dalga tutuklanıyor.
Çünkü seçilmiş milletvekilleri hala tutuklu.
Çünkü onlarca sendika yöneticisi ve üyesi hala tutuklu.
Çünkü düşüncesini açıklayan; parasız eğitim isteyen, bilim özgürlüğünü savunan; özgür ve eşit bir toplum için mücadele eden 600 öğrenci hapsedildi.
Çünkü özgürlük için haykırılan her sloganda “örgüt bağlantısı” saptayan Özel Yetkili Mahkemeler, Hrant Dink'in katledilmesinde “örgüt” bulamadı.
Çünkü Hopa'da Metin Lokumcu'yu katledenler hakkında soruşturma dahi açılmazken, deresini savunan, çayına sahip çıkan Hopalılar, Hopa’da halka yönelen saldırının karşısında sokaklara çıkanlar en ağır cezalarla yargılanıyor.
Çünkü kentsel dönüşüme karşı çıkarak mahallesine ve evine sahip çıkanlar gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.
Çünkü siyasi davalara bakan avukatlar da müvekkillerinin kimliğinden ötürü “terörist” ilan ediliyor, tutuklanıyor.
Çünkü bu ülkenin İçişleri Bakanı, tuvale yapılan resmi, dergiye çizilen karikatürü, kağıda yazılan şiiri “terör faaliyeti” sayıyor. Müzik grubunun niteliğine göre; konser düzenleyenlere ve biletini satanlara “örgüt üyeliği” gerekçe gösterilerek onlarca yıla varan cezalar veriliyor.
Çünkü Türkiye 13,000 politik tutsakla dünya birincisi oldu. Dünya TMY tutuklularının üçte biri Türkiye'de. Tutuklu gazeteci, avukat ve öğrenci sayılarında da dünya lideriyiz!
Çünkü bu topraklarda yaşayan herkes tutuklama tehdidi altında. Herkesin telefonları dinleniyor. Kentler kameralarla elektronik kafese çevrildi.
Çünkü tüm baskılara rağmen emek düşmanı politikalara boyun eğmeyen sendika yöneticileri ve üyelerinden örgütlenmek isteyen işçiye, meslek odalarında halk yararı ve meslek etiği için mücadele edenlerden, dere başında HES’lere karşı nöbet tutanlara kadar tüm toplumsal kesimler, haklarında açılan onlarca davayla, verilen cezalarla karşı karşıya.
Çünkü bu iktidar “kendinden olanı” koruyan kendisine karşı duranı hedef alan adaletsizlik çarkını derinleştiriyor. Sivas, Gazi gibi toplu katliamları gerçekleştirenleri, sokak ortasında insanları katleden, işkence yapan kolluk güçlerini koruyor.
Biz, bu tabloyu değiştirmek için bir araya geldik. Böyle gitmez. Gitmeyecek.
Biz, ifade vermek değil ifade etmek istiyoruz.
Biz, söz, eylem, örgütlenme ve basın özgürlüğü istiyoruz.
Biz, AKP'nin “demokrasi” adı altında dayattığı baskı düzenini değil, demokratik hak ve özgürlüklerimizi istiyoruz.
Biz, demokratik hakların önünde büyük bir engel olan Toplumla (Terörle!) Mücadele Yasası'nın kaldırılmasını istiyoruz. DGM zihniyetinin kılık değiştirmiş hali olan Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasını istiyoruz.
2006 yılında siyasi iktidarın yenilediği TMY ve DGM'lerin yerini alan Özel Yetkili Mahkemeler eliyle oluşturulan 'özel' hukuk, bir olağanüstü hal hukuku yaratmaktadır. Siyasi iktidara muhalif tüm kesimleri ezmenin fiili aracı haline getirmektedir. Anayasada, yasalarda tanınan haklar derhal rafa kaldırılmakta, hukuksuzluk ve keyfilik hukuk aline gelmektedir.
Bizler, AKP iktidarının elinde en kapsamlı uygulamasını bulan TMY ve ÖYM'lerin özgürlükleri ve demokratik hakları unufak eden çarklarını durdurmak isteğiyle bir araya geliyoruz. Biliyoruz ki, bu çarklar, yarın, onlara sessiz kalan kesimleri de yutacaktır.
Bu ülke halklarının demokrasi mücadelesi geleneği köklüdür, yıllardır süren inatçı ve direngen mücadelenin birikimlerini temel alan bizler, bütün bu mücadeleleri birleştiren yeni bir zemini birlikte kurmak ve yeni bir mücadele dönemini başlatmak için bir araya geldik.
Hak alıcı bir mücadeleyle zorbalığa geri adım attıracağız. Toplumda biriken adaletsizliğe isyan duygusunu sokağa, eyleme taşıyacağız. Milyonların adalet talebini susturamayacaklar, engelleyemeyecekler.
23.02.2012
Toplumla Mücadele Yasası (TMY) ve Özel Yetkili Mahkemeler (ÖYM) kaldırılsın!
Söz, eylem, örgütlenme ve basın özgürlüğü!
İfade vermek değil ifade etmek istiyoruz!
Sırayı bozuyoruz, adalet istiyoruz!
Baskıcı yasalar değil, demokratik haklar!
Politik tutsaklara özgürlük!
Milyonlar Adalet İstiyor bileşenleri:
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), PEN Türkiye Merkezi, Ahmet ve Nedim'in Gazeteci Arkadaşları (ANGA), İnsan Hakları Derneği (İHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), Emek Partisi (EMEP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Halkevleri, Türkiye Komünist Partisi (TKP), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), İşçilerin Sosyalist Partisi (SP), Kaldıraç, Partizan, Köz, Toplumsal Özgürlük Parti-Girişimi (TÖP-G), Sosyalist Gelecek Parti Girişimi, Sosyalist Birlik Hareketi (SBH), Öğretim Üyeleri Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Avukatlar Vakfı, Kangal Dernekleri Federasyonu, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi.
Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP)
16 Mart 2012
İLETİŞİM: Necati ABAY-TGDP Sözcüsü, GSM: 0535 929 75 86,
Facebook: Necati Abay

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme