26 Haziran 2012 Salı

ATILIM GAZETESİ VE ETKİN HABER AJANSI (ETHA)’YA YÖNELİK SALDIRIYI KINIYORUZ...

TUTUKLU GAZETECİLERLE DAYANIŞMA PLATFORMU’NDAN

BASINA VE KAMUOYUNA

ATILIM GAZETESİ VE ETKİN HABER AJANSI (ETHA)’YA YÖNELİK SALDIRIYI KINIYORUZ...

Atılım gazetesi ve Etkin Haber Ajansı (ETHA)’nın İstanbul-Aksaray’da bulunan binasına bugün sabah saat 10.30’da İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı 50 polis tarafından basıldı. Polis baskının, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla yasa dışı örgütün yayın organları olduğu gerekçesiyle Terörle Mücadele Yasası (TMY) gereğince yapıldığı, gözaltı kararının bulunmadığı, ancak yayın akışının fiilen engellendiği öğrenildi.

İki gün önce de Atılım gazetesi genel yayın yönetmeni İbrahim Çiçek ve Marksist Teori dergisi genel yayın yönetmeni Ziya Ulusoy Terörle Mücadele Yasası (TMY) gereğince keyfi olarak, asılsız iddialarla gözaltına alınmış, Ziya Ulusoy savcılıkça, İbrahim Çiçek de Mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı.

Atılım gazetesi ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) iddia edildiği gibi yasa dışı örgütün yayın organı değil, mevcut yasalara uygun olarak kurulmuş yayın organlarıdır. Ama bu gerçekliğe rağmen düzen muhalifi Kürt ve sosyalist basın sık aralıklarla basılarak terörize ediliyor. Gazeteler kapatılıyor. Ağır para cezaları veriliyor. Dahası çalışanları gözaltına alınıp tutuklanıyor. Bugün Türkiye cezaevlerinde 100’e yakın gazeteci tutuklu bulunuyor ve Türkiye tutuklu gazeteci sayısı bakımından dünya birinciliğini sürdürüyor. 1990’lı yıllarda sıkça yaşandığı gibi gazeteciler öldürülüyor. Ülkemizde basın özgürlüğü maalesef böylesi ağır bedeller karşılığında kullanılıyor.

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu olarak Atılım gazetesi ve Etkin Haber Ajansı (ETHA)’ya yönelik polis baskını, özgür basını susturmaya yöneliktir. Bu baskını basın özgürlüğüne, halkın haber alma hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik doğrudan bir saldırı olarak görüyor ve protesto ediyoruz.

Basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü ve halkın alma hakkını savunan tüm kişi ve kurumları daha fazla duyarlılığa davet ediyoruz.

NOT: Bugün saat 13.30’da konuyla ilgili olarak Atılım gazetesi ve Etkin Haber Ajansı (ETHA)’nın önünde basın açıklaması yapılacaktır.
Adres:
Çakırağa Mah. Asım Bey sok. No:18/7 Aksaray/İSTANBUL (Yusufpaşa’daki Ziraat Bankasının yanındaki sokaktan giriliyor, sokağın sonuna doğru MNG kargonun önü)

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP)

26 Haziran 2012

İLETİŞİM: Necati ABAY-TGDP Sözcüsü, GSM: 0535 929 75 86,

E-posta: necatiabay@gmail.com,

Blog: http://tutuklugazeteciler.blogspot.com,

Twitter: twitter.com/necatiabay

Facebook: Necati Abay

1 yorum:

  1. Sayın blog kullanıcısı sitenizdeki paylaşımlarınız çok begendik Ofis ekibi olarak başarılarınızın devamını dileriz.

    YanıtlayınSil