8 Ağustos 2014 Cuma

ATILIM AVRUPA AÇIKLAMA

IŞİD çeteleri meslektaşımız Deniz Fırat’ı katletti
Ailesine, Kürt medyası çalışanlarına başsağlığı diliyoruz
Emperyalist güçlerin ve sömürgeci faşist rejimin beslemesi, tetikçisi Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çeteleri, Kürt medyasında çalışan meslektaşımız Deniz Fırat’ı katletti.
Gazeteci Deniz Fırat, 8 Ağustos Cuma günü, IŞİD çetelerinin Maxmur Mülteci Kampı’na düzenledikleri saldırı sonucu vücuduna isabet eden şarapnel parçaları nedeniyle yaşamını yitirdi.
Gazeteci Deniz Fırat, ağır savaş koşullarında Sterk TV, Med Nûçe TV, İMC TV, Ronahi TV ve Fırat Haber Ajansı (ANF)’ye muhabirlik yapıyordu.
Meslektaşımız, Maxmur’daki çatışmaları, “halkın haber alma hakkı” ilkesinin bir gereği olarak dünya kamuoyuna yansıtan temel kaynaklardan biriydi.
Savaşın hep ön cephelerinde yer alan Deniz, savaş muhabirliğinin yiğit, yürekli ve asi gazeteci kadın kimliğiyle meslektaşlarına örnek teşkil ediyordu.
Gazeteci Deniz Fırat, doğum yeri olan Van’da toprağa verilecek.
Deniz Fırat, öldürülen Kürt gazetecilerin son halkası
Kürt basınından Musa Anter, Ferhat Tepe, Nazım Babaoğlu, Hüseyin Deniz, Hafız Akdemir gibi çok sayıda gazeteci ve yazar, sömürgeci Türk faşizmi tarafından sokak infazlarıyla, gözaltında kaybetme saldırılarıyla öldürüldü.
Kürt basınından basın şehitlerimize Deniz Fırat da eklendi.
Deniz’in katlinden Türk devleti, ABD ve AB emperyalistleri sorumludur
IŞİD çetelerini bugüne kadar aktif olarak destekleyen Türk devleti, meslektaşımız Deniz Fırat’ın katledilmesinden doğrudan sorumludur.
ABD ve AB emperyalistleri, çıkarları söz konusu olduğunda en küçük saldırıyı “terörizm” olarak değerlendirirken, IŞİD’in Rojava’da ve hatta Şengal’de soykırıma varan katliamlarına göz yummaya devam ediyor. Çok açık ki gazeteci Deniz Fırat’ın da öldürülmesinden ABD ve AB emperyalistleri doğrudan sorumludur.
Atılım Avrupa olarak meslektaşımız, militan gazeteci Deniz Fırat’ı saygıyla anıyor, ailesine, Kürt medyası çalışanlarına başsağlığı diliyoruz.
Atılım Avrupa

9 Ağustos 2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder