3 Eylül 2012 Pazartesi

Eylül ayında peş peşe (6, 10, 12, 14 Eylül'de) tutuklu ve tutuksuz gazetecilerin duruşması yapılacak...

TUTUKLU GAZETECİLERLE DAYANIŞMA PLATFORMU’NDAN

BASINA VE KAMUOYUNA

* Eylül ayında peş peşe (6, 10, 12, 14 Eylül’de) tutuklu ve tutuksuz gazetecilerin duruşması yapılacak...

6 Eylül 2012 tarihinde İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 yıldır tutuklu yargılanan Atılım gazetesi genel yayın koordinatörü Sedat Şenoğlu, Atılım gazetesi yazarı Bayram Namaz ve Özgür Radyo genel yayın koordinatörü Füsun Erdoğan’ın duruşması yapılacak. Bu davada sosyalist kimlikleriyle tanınan yazar Arif Çelebi ve Sultan Ulusoy da tutuklu yargılanıyor. Terörle Mücadele Yasası (TMY)’nin ilk uygulaması olan bu dava, aynı zamanda özel yetkilerle donatılmış Ağır Ceza Mahkemelerinin uzun tutukluluk uygulamasının tipik bir örneğidir.

10 Eylül 2012 tarihinde İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde büyük çoğunluğu Kürt basınından 35’i tutuklu 44 basın çalışanının duruşması yapılacak. Bu dava Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük gazeteciler davası olması bakımından anlamlıdır. Bu dava, kitlesel gazeteci kıyımının tipik bir örneğidir.

12 Eylül 2012 tarihinde Ankara’da Yargıtay 9. Ceza Mahkemesi’nde de 9 yıldır tutuksuz yargılanan ve 18 yıl 9 ay hapis cezası alan platformumuz Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu’nun (TGDP) sözcüsü Necati Abay ile 9 yıldır tutuklu bulunan ve müebbet hapis cezası alan Atılım gazetesinin yazı işleri müdürü Hatice Duman’ın duruşması yapılacak. Basın özgürlüğü savunucuları ise Yargıtay’ın yerel mahkemenin “kanıt yok, kanaatten” verdiği hukuksuz ve adaletsiz kararını bozmasını istiyor.

14 Eylül 2012 tarihinde de Ahmet Şık, Nedim Şener, Soner Yalçın, Doğan Yurdakul, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu gibi gazetecilerin yargılandığı Odatv davası duruşması yapılacak.

6, 10, 12, 14 Eylül duruşmalarında da basın özgürlüğü, gazetecilik mesleği yargılanmak isteniyor. Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP) olarak basın özgürlüğüne, düşünce ve ifade özgürlüğüne, temel insan haklarına duyarlı tüm kişi ve kurumları peş peşe yapılacak olan bu üç duruşmayı yakinen takip etmeyi, tutuklu ve tutuksuz yargılanan gazetecilerle dayanışma içinde bulunmaya çağırıyoruz...

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP)

4 Eylül 2012

İLETİŞİM: Necati ABAY-TGDP Sözcüsü, GSM: 0535 929 75 86,

E-posta: necatiabay@gmail.com,

Blog: http://tutuklugazeteciler.blogspot.com,

Twitter:https://twitter.com/necatiabay

Facebook: http://facebook.com/necati.abay

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme